Zajímavosti v okolí

Meziříčí vzniklo na levém břehu Rožnovské Bečvy. Na pravém břehu byla založena obec Krásno, roku 1491 povýšená na městečko. Přestože Meziříčí a Krásno měly po několik staletí společnou vrchnost, k jejich spojení v nynější Valašské Meziříčí došlo až v roce 1924.

Historie a fakta

Po roce 1945 se město stalo jedním z center chemického a sklářského průmyslu. V roce 1960 byl zrušen okres Valašské Meziříčí a Valašské Meziříčí tak přestalo užívat status okresního města, kterým se mohlo pyšnit 110 let. Město Valašské Meziříčí se rozkládá na rozloze 35,44 km2 a má necelých 23 tisíc obyvatel. V posledních letech zažilo Valašské Meziříčí rozvoj související s rozmachem některých podniků ve městě a jeho okolí.

Památky

Zámek Žerotínů

Rozsáhlá rekonstrukce zahájená na sklonku minulého století učinila ze zámku Žerotínů centrum kulturního života města. V jeho prostorách se nachází divadelní sál. Suterén je vyhrazen pro kulturní a hudební M-klub.

Více informací

 

Zámek Kinských

Původně vznikl na místě barokní správní budovy rožnovsko-krásenského panství, která byla do poloviny 18. st. dřevěná, v roce 1854, za majitele Eugena Kinského, byla přestavěna na panské sídlo. K zámku přiléhá rozsáhlý park s hodnotnými druhy dřevin, založený na přelomu 18. a 19. století. V zámku dnes sídlí valašskomeziříčské muzeum.

Více informací

 

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Tento římskokatolický farní kostel byl postaven v druhé polovině 17. století, na místě dřívějšího kostelíka z 13. století. K původní stavbě v gotickém stylu však byla v roce 1581 přistavěna dodnes stojící renesanční věž. Po roce 1680 přibyla nová barokní kaple a v polovině 18. století byla barokně upravena hlavní loď.

Více informací

 

Blízké okolí

Valašské Meziříčí má v rámci Valašska poměrně strategickou polohu. Daleko to z něj není ani do Vsetína (27 tisíc obyvatel), ani do Hranic (18 ticís obyvatel) a především potom do Rožnova pod Radhoštěm, který skýtá bohaté sportovní i kulturní vyžití. V okolí Valašského Meziříčí a Rožnova se nachází doslova panenská příroda s dominantou Radhoštěm (hora s n.m. 1.129 m a několika unikátním stavbami) či sedlem Pustevny (1.018 m n.m.) a samozřejmě unikátním skanzenem či Valašským muzeem v přírodě. Okolí Valašského Meziříčí je doslova protkáno cyklostezkami.